wtorek, 7 lipca 2015

Europejski kodeks walki z rakiem

Dzisiaj temat zdecydowanie bardziej poważny niż kilka poprzednich. Wszystkie badania statystyczne w krajach rozwiniętych biją na alarm - z roku na rok wzrasta liczba zachorowań na nowotwory. W Polsce niestety również. Co jeszcze bardziej niepokojące, wzrasta również liczba zachorowań na nowotwory u dzieci! 
Tak czy inaczej, badania również pokazują, że "plaga" nowotworów jest głównie domeną krajów dobrze rozwiniętych, z łatwym dostępem do leków i wykwalifikowaną służbą zdrowia. Dlaczego tak jest?
Na szczęście spora część nowotworów jest wywoływana przez nasz styl życia! Dlaczego na szczęście? Bo na to mamy wpływ. Nie możemy zmienić swoich genów, nie mamy kontroli nad mutacjami komórkowymi zachodzącymi w naszym organizmie, ale mamy 100% kontrolę nad naszym stylem życia.

W związku z tym powstał Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Opracowany przez specjalistów na podstawie badań, zatwierdzony przez Unię Europejską. Składa się z 12 punktów, które kilkukrotnie były aktualizowane, ostatnio w 2014 roku. Wszystkie wytyczne dotyczą stylu życia, na wszystkie mamy wpływ.


źródło


1. Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci.
Proste? Proste, żadna nowość, że papierosy są rakotwórcze. Co ciekawe, zwiększają one nie tylko ryzyko rozwoju raka płuc, ale też całych dróg oddechowych oraz w mniejszym stopniu wielu innych nowotworów.

2. Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
Bierne palenie też jest dla nas groźne, warto o tym pamiętać. 

3.  Utrzymuj prawidłową masę ciała.
Kłania się odżywianie. Otyłość (w mniejszym stopniu również nadwaga) sieje spustoszenie w naszym organizmie. Obciąża stawy, podnosi ciśnienie, powoduje zaburzenia hormonalne. Nic co ma tak potężny wpływ na każdy aspekt naszego życia nie może przejść bez echa również w tym temacie. Ryzyko rozwoju raka okrężnicy, nerek czy trzonu macicy zwiększa się kilkudziesięciokrotnie u osób z otyłością! Niestety populacja osób otyłych rośnie, a co za tym idzie, rośnie też zachorowalność na nowotwory. 

4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzany na siedząco.
Oczywiście aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Tak jak nadmiar kilogramów, oddziałuje na nasz organizm na różne sposoby, z tą różnicą, że sport polepsza kondycję naszego ciała. Myślę, że bardzo ważna jest też druga część zalecenia, aby ograniczyć siedzący tryb życia. Niestety większość z nas pracuje na siedząco, jeździ do pracy samochodem, w ramach rozrywki ogląda telewizję na kanapie. Żeby poprawić nasze zdrowie wystarczy przejść się wieczorem na spacer czy pojechać rowerem do pracy - nie jest to sport, nie wymaga dużego wysiłku ani nie zabierze nam dużo czasu, a jednak znacząco wpłynie na nasze zdrowie. 

5.  Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia: jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców, ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych, unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.
Na szczęście zalecenia są bardziej konkretne niż tylko "zdrowo się odżywiaj", jednak parę punktów można by dopisać. Jeśli chodzi o te wymienione, mamy tutaj ukryte działanie błonnika, antyoksydantów, witamin i składników mineralnych. Mamy też ograniczenie węglowodanów prostych i tłuszczów, które przyczyniają się do otyłości. Owoce i warzywa szczególnie dobre działanie ochronne mają jeśli chodzi o nowotwory układu pokarmowego, ale zawarte w nich substancje chronią nasz cały organizm. 

6. Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom.
Alkohol to trucizna, tak samo jak papierosy, sieje spustoszenie w naszym ciele. Co ciekawe, alkohol i tytoń napędzają się nawzajem, tak, że osoby pijące i palące są dużo bardziej narażone na rozwój nowotworów niż osoby trujące się tylko jedną z tych substancji. Raczej nie ma znaczenia jaki alkohol się pije, chodzi tutaj głównie o jego ilość. 

7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium.
Tutaj mowa głównie o raku skóry. Warto pamiętać, że na promieniowanie słoneczne jesteśmy narażeni nie tylko podczas opalania się, ale też spacerów, pracy czy każdej innej aktywności na świeżym powietrzu. Latem warto więc zaopatrzyć się w dużą butlę kremu z filtrem, okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy i jak najwięcej czasu spędzać w cieniu. 

8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecenie raczej dla wąskiej grupy społeczeństwa, nie wszyscy przecież pracujemy z substancjami rakotwórczymi. Warto jednak dbać o swoje środowisko pracy i zawsze przestrzegać instrukcji bezpieczeństwa - po coś przecież zostały napisane. 

9.  Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu.
Szczerze? Nie do końca wiem o co tu właściwie chodzi. Wyczytałam tylko, że najbardziej jesteśmy narażenia na radon występujący w ścianach naszych domów, nie bardzo tylko wiem jak to sprawdzić, a poza tym chyba nie bardzo mamy na to wpływa, prawda? 

10. Kobiety powinny pamiętać o tym, że: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka piersi, hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów - ogranicz jej stosowanie.
Dodam jeszcze, że karmienie piersią ma też duże znaczenie profilaktyczne u dziecka jeśli chodzi o choroby układu krążenia czy otyłość, jest więc zdecydowanie najlepszym sposobem karmienia dzieci. 

11. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków);, wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) (dotyczy dziewcząt).
O ile szczepienie przeciwko WZW typu B jest w naszym kraju obowiązkowe i refundowane, to już przeciwko HPV nie. 

12. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet);, raka piersi (u kobiet);, raka szyjki macicy (u kobiet).
Rak jelita - osoby po 50 roku życia, raz na 10 lat; rak piersi - kobiety po 50 roku życia, co 2 lata; rak szyjki macicy - kobiety po 25 roku życia, raz na 3 lata. Bardzo fajnie, że można skorzystać z darmowych badań, co chwilę są organizowane akcje promujące i informacyjne. Mogę zrozumieć, że badania te należy wykonywać co kilka lat, ale czemu od określonego progu wiekowego? Niestety nie jest tak, że młodsze osoby nie chorują i nie umierają z powodu tych nowotworów.


Zachęcam Cię do wejścia na stronę Kodeksu, znajdziesz tam ciekawe artykuły i wyniki wielu badań. 

Czy przestrzeganie tych zasad zagwarantuje Ci, że nie zachorujesz na nowotwór? Niestety nie, tak jak pisałam wyżej, nie mamy wpływu na wszystkie czynniki. Jednak na pewno znacząco zmniejszy ryzyko rozwoju wielu typów nowotworów.

0 komentarze:

Prześlij komentarz