piątek, 3 lipca 2015

Jak przetrwać upały - 5 wskazówek


Lato chyba sobie o nas przypomniało, temperatura coraz bardziej rośnie, a w weekend ma w cały kraju przekroczyć 30 stopni!
Cieszę mnie każdy promień ciepłego słońca i wysokie temperatury, od razu mam więcej energii i lepsze samopoczucie. Jednak przegrzanie jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, może doprowadzić do odwodnienia i omdleń. Szczególnie na to zjawisko narażone są małe dzieci i osoby starsze, gdyż dużo szybciej się odwadniają. Jak więc cieszyć się latem nie narażając się na jego negatywne skutki?

                                      1. Pij!
To przede wszystkim i zdecydowanie na pierwszym miejscu. W trakcie upałów dużo bardziej się pocimy, a co za tym idzie tracimy więcej wody niż zwykle. Jest to mechanizm bardzo potrzebny dla naszego organizmu, dzięki niemu, temperatura naszego ciała pozostaje niezmienna, pomimo znacznie podwyższonej temperatury otoczenia. Teoretycznie przy takiej temperaturze powinniśmy wypijać 2,5-3 l, ale nie jest to łatwe zadanie. Ta ilość zależy też od naszego trybu życia. Jeśli większość dnia spędzasz w chłodnym domu i nie wykonujesz ciężkiej fizycznej pracy, wystarczy, że wypijesz trochę więcej niż zwykle.
Najlepsza, jak zwykle będzie woda, pamiętaj jednak aby wybrać wysoko zmineralizowaną, a nie źródlaną, gdyż wraz z potem, oprócz wody, tracimy też sole mineralne.
Możesz też sobie pozwolić na soki owocowe, ale oczywiście z umiarem, czy domowe wody smakowe.
Unikaj jednak alkoholu, bo chociaż dzięki swojej niskiej temperaturze ochładza, to sieje spustoszenie w naszym układzie krwionośnym, co jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza przy tak wysokich temperaturach.2. Na obiad - zupa 

W ciepłe dni zdecydowanie nie powinniśmy z niej rezygnować. Jeśli nie masz ochoty na sycącą zupę krem, doskonale sprawdzi się też chłodnik. Mój lubiony to zdecydowanie ten na buraczkach, ale jest też wiele innych opcji. Kilka ciekawych przepisów znajdziesz na moim Pinterescie - co powiesz na chłodnik truskawkowy, miętowy albo wegański z awokado?
Zupa jest świetnym sposobem na przemycenie do naszego organizmu dodatkowej porcji wody i to całkiem sporej. Przeciętna porcja zupy to 400-500 ml, czyli 2 szklanki napoju!
Przy tak wysokiej temperaturze mamy mniejszy apetyt, dobrze by więc było jeść częściej, mniejsze porcje posiłków. Wybieraj potrawy lekkostrawne, bazujące na warzywach.


3. Jedz dużo owoców.


Kolejnym smacznym sposobem na przemycenie większej ilości wody są wodniste owoce. Truskawki, jagody, arbuzy, czereśnie, maliny królują teraz w naszych sklepach. Korzystaj! Są one zdrowe, pełne witamin i co najważniejsze przy upałach - wody. Są też dobrą receptą na osłabiony apetyt, zawsze wyglądają smakowicie.4. Delektuj się lodami


O lodach na ochłodę pisałam we wtorek, teraz tylko dodam, że zdecydowanie w takie upały możesz sobie na nie pozwolić. Najlepiej oczywiście domowe! W mojej zamrażarce właśnie chłodzi się sorbet truskawkowy, w sam raz na gorący weekend.5. Nie przesadzaj z aktywnością fizyczną


Tutaj również chodzi głównie o straty wody z organizmu. Podczas ćwiczeń fizycznych oczywiście się pocimy, a co za tym idzie pozbywamy się z organizmu tego jakże cennego składnika. Nie mówię, że na całe wakacje masz porzucić ćwiczenia! Lepiej jednak będzie wybrać siłownię czy basen zamiast biegania w parku. Dobrze by też było gdybyś znalazł czas na ćwiczenia rano albo wieczorem. Zdecydowanie unikaj sportów w samo południe, kiedy słońce najbardziej grzeje. Koniecznie pamiętaj też o nawadnianiu się!Jakie są Twoje sposoby na upały? Cieszysz się taką pogodą czy raczej chowasz w cieniu? Podziel się swoim zdaniem w komentarzach :)


Pamiętaj! Nie wychodź z domu bez butelki wody. Nie zapominaj też o swoich zwierzakach, one tak samo jak Ty potrzebują teraz świeżej wody w większej ilości.

0 komentarze:

Prześlij komentarz