poniedziałek, 11 maja 2015

Odchudzanie z dr Google - nie pij wody do posiłku

Pod postem o aplikacjach pomagających w zwiększeniu ilości wypijanej wody, jedna z czytelniczek napisała w komentarzu, że nie powinno się pić wody do posiłku (ale ona i tak to robi). Chciałabym więc, zainspirowana tym komentarzem, sprostować ten bardzo popularny mit. Zapraszam na drugi odcinek odchudzania z dr Google.MIT : Nie wolno pić przed posiłkiem/w trakcie posiłku/po posiłku

Picie jakiegokolwiek płynu przed posiłkiem rozrzedza kwas żołądkowy, picie w trakcie zwiększa nasz apetyt, a popijanie posiłku przedłuża jego zaleganie w żołądku.


FAKT : Jest to sprawa bardzo indywidualna 


Można by powiedzieć, że co dietetyk to opinia. Różne źródła podają sprzeczne ze sobą informacje. Dla mnie najrozsądniejsze jest stwierdzenie, że każdy ma inny organizm i każdy reaguje inaczej. Ja osobiści nigdy nie zwracałam uwagi na korelacje picia z jedzeniem - napoje goszczą w moim żołądku przed, w trakcie i po posiłku i nigdy nie miałam z tego tytułu żadnych ekscesów żołądkowych czy chorób wywołanych zaburzonym wchłanianiem substancji odżywczych. 

Tak na zdrowy rozum, gdyby szklanka wody pozwalała na neutralizację soku żołądkowego to nikt nie miałby zgagi! Wystarczyłoby wypić kilka łyków, a wszystkie nieprzyjemny objawy nagle by znikały. 
Nasz organizm, pomimo tego, że czasami wykazuje nienajlepsze przystosowanie do XXI wieku, nie jest aż tak delikatną strukturą, żeby jego pracę zaburzało trochę płynu. 
Gdyby zaleganie pokarmu w żołądku było uzależnione od ilości wody jaka się w nim znajduje, czy przypadkiem zjedzenie zupy czy wypicie koktajlu owocowego nie robiłoby nam tego samego "zła" co szklanka wody? 

Najlepsze co możesz zrobić to po prostu słuchać swojego organizmu. Jeśli pijąc przed posiłkiem masz bóle brzucha czy zgagę - nie rób tego. Jeśli długo po posiłku czujesz się ociężały po popiciu go wodą - nie rób tego. Jeśli jednak Twój organizm mówi Ci, że nie robi mu to żadnej różnicy - też go posłuchaj. 


0 komentarze:

Prześlij komentarz