sobota, 25 kwietnia 2015

Najlepsze aplikacje żywieniowe - jak pić więcej wodyNa zdjęciu woda mineralna z tajską bazylią - mój hit wśród napojów od kilku dnia - oraz Diabełek, czyli roślinka hodowana przez mnie w jednej z prezentowanych niżej aplikacji. 


W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas ma smartphona czy tablet. Mamy też stały dostęp do internetu, co pozwala nam na wiele różnych rzeczy, które nie były osiągalne jeszcze 10 lat temu. Skoro te cudeńka techniki pomagają nam w tak wielu dziedzinach życia, to czemu by nie zastosować ich również w żywieniu? Dzisiaj przedstawię Ci moją subiektywną listę najlepszych aplikacji na Androida, które możemy wykorzystać w pilnowaniu ilości wypijanych przez nas płynów.

Dlaczego akurat ta grupa aplikacji? Jedną z tych apek sama stosuję od dłuższego czasu, bo akurat z wypijaniem odpowiedniej ilości wody mam problemy. Dokładniej mówiąc - miałam, bo właśnie dzięki elektronicznej pomocy, już nie mam. Od pewnego czasu wiedziałam, że wypijam za mało płynów w ciągu dnia. Dopóki jednak nie zainstalowałam aplikacji, nie byłam się w stanie usystematyzować, czasami wypijałam 2000 ml, czasami ok. 1200 ml. Poza tym licząc szklanki w pamięci, często zastanawiałam się ile tak naprawdę wypiłam. Od kiedy jednak mój telefon co jakiś czas burczeniem przypomina mi, żebym chwyciła szklankę wody - codziennie wypijam 1800 ml i jestem z siebie dumna.

Właściwe nawodnienie jest dla nas niezwykle ważne. Zapewnia nam prawidłową pracę mózgu, a co za tym idzie, lepszą koncentracje, pamięć i sprawniejsze myślenie. Mamy lepszą koordynację ruchów i większą odporność na zmęczenie. Czujemy też więcej energii życiowej przez cały dzień. Woda wpływa nawet na nasz wygląd - zapewnia gładką i elastyczną skórę. Ogólnie mówiąc - odpowiednio nawodnieni czujemy się i wyglądamy po prostu lepiej.
Powinniśmy wypijać od 1,5 do 2 litrów dziennie, w ciepłe dni nawet więcej. Jednak tak na prawdę bardzo niewiele osób to robi. Od kiedy ja zaczęłam mieścić się w tym przedziale, czuję się dużo lepiej i naprawdę zauważam na sobie te wszystkie zalety wody o których napisałam wyżej. Szczególnie dla mnie istotne jest to, że łatwiej jest mi się skupić - łyk wody na nudnym wykładnie na prawdę działa cuda!

A teraz przejdźmy do konkretów, oto pierwszy w historii tego bloga (chociaż mam nadzieję, że nie ostatni) ranking prozdrowotnych aplikacji.

Co polecam:


Urocza aplikacja, która od razu skradła moje serce! Kontrola wypijanych przez nas płynów jest swojego rodzaju grą, w której hodujemy własną roślinkę. Wypijając każdą kolejną szklankę zdobywamy punkty, dzięki którym nasza sadzonka rośnie. Możemy wybrać roślinkę oraz doniczkę która najbardziej nam się podoba, a potem czerpać radość z picia wody i logowania naszych postępów w aplikacji.
Na samym początku  wybieramy sobie też kubek z którego najczęściej pijemy określając jego wygląd i pojemność. Później oczywiście można dodać ich więcej i z podręcznego menu wybierać między nimi.
W menu tej aplikacji znajdziemy też graf przedstawiający ile wody wypiliśmy, a ile zostało nam do końca dnia. Mamy też historię obrazującą nasze postępy.
Wstępne ustawienia są bardzo proste, musimy tylko określić naszą wagę i rodzaj aktywności fizycznej, a program wyliczy nam ile płynów powinniśmy wypijać w ciągu dnia.
Możemy też dowolnie skonfigurować rodzaj i częstotliwość przypominań.
Szczerze polecam!Chociaż nazwa aplikacji jest anglojęzyczna, to już samej rejestracji płynów dokonujemy w języku polskim.
Do wyboru mamy wiele kubeczków, różnych wzorów i objętości, które dodatkowo możemy edytować, jeśli chcemy być jak najbardziej dokładni co do ilości wypijanej przez nas wody. Możemy ustawić sposób i częstotliwość powiadomień najbardziej nam odpowiadający. Możemy jest również oczywiście wyłączyć, ale tego nie polecam. Do wglądu mamy dziennik przedstawiający ile i o jakiej godzinie wypiliśmy oraz graf obrazujący jaka jest nasza tendencja na przestrzeni miesiąca. Aplikacja pozwala nam również na monitoring masy ciała, również za pomocą grafu. Ogólnie cała apka jest bardzo czytelna, przejrzysta i intuicyjna w obsłudze. To właśnie ją stosowałam przez ostatnie półtora miesiąca, zanim odkryłam Plant Nanny.

Co przetestowałam, ale nie podbiło mojego serca:

Nie twierdzę, że te aplikacje są złe, po  prostu skoro są lepsze, to po co korzystać z tych mniej dopracowanych?


Najbardziej denerwujące w tej aplikacji są przypominania, gdyż włączają się co chwilę do momentu aż zalogujesz porcję wody. Nie da się tego uśpić albo wyłączyć. Oczywiście można ich w ogóle nie włączać, ale po co nam wtedy taka aplikacja?
W aplikacji mamy kilka kubków do wyboru, wizualnie też jest nieźle, tutaj również hodujemy kwiatki - słoneczniki. Mamy do wglądu graf z historią naszego picia oraz kilka wskazówek na temat wpływu wody na nasz organizm.
Ogólnie nie jest źle, ale ja osobiście stosować tej aplikacji nie będę. Aplikacja całkowicie po Polsku, prosta w obsłudze, przypominania można łatwo dostosować do naszych potrzeb. Mamy oczywiście dostęp do grafów i naszych statystyk.
Jedyny do czego mogę się przyczepić to zbyt skomplikowany system wyliczania zalecanej dla nas dawki wody dziennie. Oprócz podania płci, masy ciała i naszego trybu życia musimy też określić ile wody spożywamy z pożywieniem, o ile więcej wody powinniśmy wypić w gorący dzień oraz o ile więcej wody będzie nam potrzebne w dniu, w którym uprawiamy aktywność fizyczną. Można by powiedzieć, że jest to dokładniejsze wyliczenie - pewnie, że jest. Ale czy jesteś w stanie określić ile dokładnie wody spożywasz w pożywieniu? Bo ja musiałabym się poważnie nad tym zastanowić. Tym bardziej, że przecież każdego dnia jemy inaczej. Tak samo jest z ciepłym dniem i aktywnością - skąd przeciętny Kowalski ma wiedzieć o ile więcej wody powinien wypić? Przy standardowych danych zalecanych przez aplikację, moje dzienne zapotrzebowanie na wodę to 1100 ml - czyli zdecydowanie za mało.
Jeśli więc chcesz dokładnie kontrolować spożycie wody i wiesz ile dostarczasz jej z pożywieniem, a ile tracisz z potem - proszę bardzo, polecam. Jeśli jednak nie, lepiej wybierz inną aplikację.
Aplikacja w języku Polskim, łatwa, intuicyjna w obsłudze. Możemy dodać różne objętości wody, ale tylko te zaproponowane przez program. Do wglądu mamy statystyki, ale tylko na 1 tydzień do tyłu, miesięczne zestawienie jest dostępne dopiero w płatnej wersji pro. Wyznaczona dla mnie zalecana ilość wody to 1500 ml - nie jest źle, ale to raczej minimum, niż optymalna ilość. Najbardziej w tej aplikacji podobają mi się zachęty do picia - razem z przypominaniem wyświetla nam się informacja o wodzie (np. że wpływa ona na stan naszej skóry).


Wszystkie przedstawione przez mnie aplikacje są za darmo dostępne na system Android. Loga zdjęć pochodzą ze strony play.google.com, a bezpośrednie linki do apek znajdziesz po kliknięciu w ich nazwę.

Zachęciłam Cię do zainstalowanie którejś z nich? A może masz inny sposób na wypijanie odpowiedniej ilości płynów? Daj znać w komentarzach! 

0 komentarze:

Prześlij komentarz